www.sgspor.com
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Buz Pateni Sarayı
Bahçelievler / ANKARA
 

Hakkımızda

1980 yılından bu yana buz pateni ve buz hokeyi sporuna gönül vermiş Kulüp başkanımız ve Antrenörümüz Keskin Balta, Rusya Buz Federasyonu Baş Antrenörü Leonid Khatchatourov ‘dan aldığı 5 yıllık temel eğitim sayesinde tüm temel tekniklere hakim bir antrenör olarak yetişmiştir.Türkiyede buz pateni ve buz hokeyi konusunda yetişmiş birçok sporcuya antrenörlük yapmıştır ve bu çocuklar Türkiye şampiyonalarına, uluslararası şampiyonalarda ve buz hokeyi liglerine başarı ile katılmışlardır.Tuğba Karademir ve Alper Uçar en bilinen sporculardandır.

Sporcularımız kendi branşlarında klübümüzü en iyi şekilde temsil etmektedir. Buz hokeyi sporunda A,Genç , Minikler takımlarımız liglerinde mücadelelerini sürdürmektedirler. Buz pateni ile ilgili tüm kurs çalışmalarımız hızla devam etmekte olup bu çalışmalardan seçilen çocuklar sporcu adayı gruplarına yerleştirilmektedirler. Klübümüz antrenörlerinin başarılı çalışmaları ile sayımız ve başarılarımız giderek artmaktadır.Klübümüzdeki çalışmalarımızın tamamı eğitim programı dahilinde biliçli bir şekilde sürdürülmektedir.

Keskin Balta

Şampiyon Spor Kulübü Başkanı- Kulüp Baş Antrenörü

Buz sporlarına 1980 yılında Ankara’da Kurtuluş Atatürk Buz Pistinde başladı.

1989 yılında Türkiye’nin ilk Olimpik Buz pisti olan Belpa Ankara’da açıldıktan sonra Keskin Balta Belpa’da antrenör olarak göreve başladı.

Türkiye’de Figüratif Buz Pateni Sporuna kalifiye Türk Antrenörler yetiştirmek amacıyla 1990-1995 yılları arasında ki hizmet içi eğitim programında tecrübeli Rus Antrenörü Leonid Khatchatourov ile beraber çalıştı. Bu dönemde Buz Pateni Eğitimi ve Uygulanan Teknikler hususunda Rusya Buz Pateni Federasyonu’nun şuanda baş antrenörlüğünü yapan L.Khatchatourov’dan buz pateninin temel teknik ,fiziksel hazırlık psikolojik hazırlık, pedagoji, spor fizyolojisi, antrenman bilgisi,sezon hazırlık dönemi, yarışma hazırlık dönemi , yarışma psikolojik hazırlığı, koreografi, buz dışı kondisyon çalışmaları,yarışma programları ve puanlama konularında eğitim aldı. Bu dersleri içeren Rusya’da yetişen sporcu ve antrenörlerin almış olduğu eğitim ve müfredat programının dengini bu dönemde aldı.

O dönemde Federasyonun eğitim seminerleri olmadığı için bu eğitiminin karşılığında yine baş antrenör L. Khatchatourov’dan onaylı Belpa hizmet içi eğitim belgesini aldı. Bu dönemde Türkiye’yi son 10 yılda başarı ile temsil etmiş bir çok sporcunun grup antrenörlerindendi.

Eylül-Ekim 1995 döneminde Türkiye Buz Sporları Federasyonu’nun açtığı ilk Buz Pateni Antrenörlük Kursunu başarıyla tamamlayarak Buz Pateni Antrenörlük Diplomasını aldı.

1996-2000 yılları arasında antrenörlük yanında Belpa Buz Sporları Eğitim Müdürlüğü görevinde bulundu.Bu görevde birçok başarılı çalışmaları bizzat yürürttü.Yaz okulu çalışmaları, hızlandırılmış kurs çalışmaları, sezonluk buz pateni ve buz hokeyi eğitimlerini almış olduğu tecrübe ile sürdürerek özellikle okul öncesi eğitim ve alt yapıya ağırlık vermiş ve bu çabalar sonucunda o güne kadar tüm sporcu ve sporcu adayı gruplarının en fazla sayıya ulaşmasını sağladı.Ülkemizi milli takımlar seviyesinde temsil eden bir çok buz pateni ve buz hokeyi sporcusunun başlangıcı bu dönemde olmuştur.

1998-2000 döneminde Belpa Spor Kulübünü kurup iki yıl boyunca başkanlığını ve baş antrenörlüğünü yürüttü.

2004 yılında Şampiyon Spor Kulübünü kurumuştur.Halen bu kulübün başkanlığını ve baş antrenörlüğünü sürdürmektedir.

2005 yılında Türkiye Buz Sporları Federasyonu’nu tarafından Buz Pateni Antrenörlük Belgesi üst kademeye atlatılmıştır.